Lida Daidaihua şu anda olumsuz yan etkilere neden olmayan en iyi bilinen kilo kaybı çözümlerinden biridir. Daidaihua, Çin’de üretilen ve uzun süredir anti-obezite ilacı olarak kullanılan aktif maddeyi içerir. Lida kapsülleri iştahı bastırır, doygunluk hissine neden olur, yağ yakar ve yeni yağ birikintilerinin oluşumunu önler. Lida Daidaihua, yağ birikintilerinin parçalanmasını teşvik eder ve besin elementleri sağlar.

İyi Beslenme Nedir?

Beslenmek Ne Demek Değildir?

-Karnı doyurmak,

-Açlığı bastırmak,

-Yiyecek sayılan her şeyi yemek,

-Besin gruplarından orantısız oranda yemek,

BESLENMEK DEMEK DEĞİLDİR.

Beslenmek Nedir?

+ Sağlığı korumak,

+ Beş besin grubundan da oranlı olarak yemek,

+ Yaşamak için gerekli olan enerjiyi sağlamak,

+ Organlarımızın sağlıklı çalışmasını sağlayacak ürünler yemek,

+Yaşam kalitesini arttırmak,

+Uygun zamanlarda besin almak,

BESLENMEK DEMEKTİR.

Beslenmek bu ise iyi beslenmek nedir? Yazımızın içeriğinde beraber inceleyelim.

Dengeli Beslenmenin Önemi

Sağlıklı bir hayat sürebilmek için insanların dengeli beslenmesi gerekir. Bir insanın da hayatı boyunca yaklaşık 50 besin maddesine ihtiyacı bulunur. İyi beslenmek, her gün bu 50 maddeden de sürekli yemek değil, belirli saatlerde belirli oranlarda yemektir. Vücudumuzun ihtiyacı olandan daha az yemek de daha fazla yemek de zararlıdır. İhtiyaç olan ölçüden daha az yemek her zaman zayıflamak olarak algılansa da aslında öyle değildir. Herkesin metabolik hızı, metabolizma çalışma düzeneği farklıdır ve yetersiz beslenme bir çok hastalığa sebep olabilir. Çok fazla besin tüketildiğinde de vücut fazla olan besinleri yakamayacak ve yağ olarak organlarımızın çevresinde ve tüm vücudumuzda birikime uğrayacaktır.

Dengeli beslenmek için gerekli olan besinler ve miktarları kişiye göre değişebilmektedir.  Her öğünde farklı bir besin grubunun tüketilmesi gerekir. Bu seçimler yapılırken de kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu göz önüne alınmalıdır. İyi beslenme besinlerin çeşitlerine, renklerine, kalori düzeylerine ve içerdikleri vitamin ve minerallare de bağlıdır. Doğru seçimlerin yapmak ve dengeli beslenmek daha uzun bir yaşam ve hastalıklardan uzak durmak için önemlidir.

Besin Grupları Nelerdir ve Nasıl Tüketilmelidir?

İyi beslenmenin sağlanması 5 besin grubunun da orantılı olarak tüketilmesinden geçer. Bu 5 besin grubu aşağıda sıraladığımız gibidir;

  • Proteinler
  • Karbonhidratlar
  • Yağlar
  • Meyveler
  • Sebzeler

Her gün taze sebze-meyve tüketilmesi vitamin ve mineral alımlarında büyük bir paya sahiptir. Vücudumuzun her türlü besine ihtiyacı vardır fakat bu oranı iyi ayarlamakla sağlıklı ve dengeli beslenme yapılmış olur.

Birey sebze ve meyveyi yağ oranından daha fazla tüketmesi gerekiyorken, bunun tam tersini yapıyorsa ve fiziksel aktivite eksikliği var ise hastalıklara ve obeziteye davetiye çıkarıyor olabilir. Sağlıklı beslenirken vücudumuzun ihtiyacı olan miktarda su içmeyi de ihmal etmemek lazım.